September 26, 2017

Committees

9-1-1 Representatives

CHAIR: TBA

MEMBERS: Ray Adams, Bill Brown, Terry Cannon, Calvin Hawkins, Josh Kesterson, Alan Shipley, William Holt, Leroy Tipton, Ryan Holt

 

Return to Boards & Committees List

 

9-1-1 Sign Committee

CHAIR:

MEMBERS: John Waddle, Jerry Bird, Josh Kesterson, Danny Ricker, Paul Burkey

 

Return to Boards & Committees List

 

Agriculture Extension Committee

Chair: TBA

Members:  Mayor David Crum, Dale Collette, Jason Cobble, Julie Kleinlien, Betty Love, Erich Winter, Dale Tucker, Frank Waddell

 

Return to Boards & Committees List

 

Airport Authority

CHAIR: TBD

MEMBERS: John Carter, Paul Burkey, Janet Malone, Timer White, John Waddle

 

Return to Boards & Committees List

 

Animal Control Committee

CHAIR: Chris Cutshall

MEMBERS: Zak Neas, Robin Quillen, Lyle Parton, Frank Waddell, Paul Burkey

Return to Boards & Committees List

 

Audit Committee

CHAIR: TBD

MEMBERS: Beth Ann Collins, Bill Moss, Thomas “Tommy” Love

Return to Boards & Committees List

 

Beverage Board Committee

CHAIR: TBD

MEMBERS: Frank Waddell, John Waddle, Paul Burkey

 

Return to Boards & Committees List

 

Board of Equalization

CHAIR: Joseph Wildman

MEMBERS: Ray Crum, Phil Gentry, Wayne Phillipa, Mark  Pillar, and Joseph Wildman

 

Return to Boards & Committees List

 

Budget Committee

Chair: Mayor David Crum

Members: Mayor David Crum, Danny Lowery, Wade McAmis, Butch Patterson, Brad Peters, Dale Tucker

 

Return to Boards & Committees List

 

Building Code Committee

Chair: TBD

Members: Lyle Parton, Brad Peters, Pamela Carpenter, Frank Waddell, Robin Quillen, Josh Kesterson, Tim White

 

Return to Boards & Committees List

 

Building Code Appeals Committee

Chair: TBD

Members: William Brown, Dena Fillers, Jeff Idell, John Jacobs, Lyle Parton, Sam Riley, Tim White, Dave Wright

 

Return to Boards & Committees List

 

Cable Franchise Committee

Chair: TBD

Members: Butch Patterson, John Waddle, Robin Quillen, Josh Arrowood, Gerald Miller, Roger Woolsey

 

Return to Boards & Committees List

 

Civil Service Board

Chair: TBD

Members: Douglas Payne, Ron Metcalf, Hugh Wells

 

Return to Boards & Committees List

 

Delinquent Tax Board

Chair: TBD

Members: Zak Neas, Robin Quillen, Eddie Jennings, Paul Burkey

 

Return to Boards & Committees List

 

Education Committee

Chair: TBD

Members: David McLain, Zak Neas, Sharron Collins, Pamela Carpenter, Dale Tucker, Butch Patterson

 

Return to Boards & Committees List

 

Emergeny Medical Service

Chair: Shaun Street

Members: Mayor David Crum, William Brown, Robin Quillen, WT Daniels, Eddie Jennings, Shaun Street, Chuck Whitfield, Keith Paxton, Dr. Atim Rasheed, Tammy Albright

Return to Boards & Committees List

 

Ethics Committee

Chair: TBD

Members: Joy Rader, Gerald Miller, Jason Cobble, John Waddle, Tim White, Paul Burkey, George Clemmer, Josh Arrowood

Return to Boards & Committees List

 

Full Commission

Chair: Mayor David Crum

Members:  John Waddle, Pamela Carpenter, George Clemmer, Jason Cobble, Sharron Collins, Eddie Jennings, Josh Kesterson, Wade McAmis, Gerald Miller, Zak Neas, Lyle Parton, Butch Patterson, Brad Peters, Robin Quillen, James Randolph, Paul Burkey, Tim Shelton, Dale Tucker, Frank Waddell, and Tim White, Josh Arrowood

 

Return to Boards & Committees List

 

Greene County Historical Committee

Chair: TBD

Members: Josh Arrowood, Tim Massey, Josh Kesterson, Wade McAmis

 

Return to Boards & Committees List

 

Greene County Records Committee

Chair: TBD

Members: John Waddle, Kay S. Armstrong, Tim Massey, Joy Rader, Lori Bryant, Madge Walker,  Judge Wright, Josh Arrowood, Erin Evans

 

Return to Boards & Committees List

 

Greene County Health and Safety (Debri Ordinance)

Chair: TBD

Members: Lyle Parton, Frank Waddell, Wade McAmis, Robin Quillen, Tim White

 

Return to Boards & Committees List

 

Health Board

Chair: TBD

Members: Carmelia Alexander, Dr. John Boyes, Mayor David Crum, Alan B. Corley, David McLain, Dr. Michael O’Dell, Dr. Craig Shepard , Shaun Street , Doug Woolsey, Dr. Kimi Zook

 

Return to Boards & Committees List

 

Industrial Park Agency

Chair: TBD

Members: Mayor David Crum, W.T. Daniels, Terry Leonard, Allen Jones

 

Return to Boards & Committees List

 

Insurance Committee

Chair: Mayor David Crum

Members: Mayor David Crum, Pat Hankins, David McLain, David Weems, Sharron Collins, Dale Tucker, Brad Peters, Danny Lowery, John Waddle, Roger Woolsey

 

Return to Boards & Committees List

 

Investment Committee

Chair: TBD

Members: Nathan Holt, Dale Tucker, George Clemmer, Josh Arrowood, John Waddle, Paul Burkey

 

Return to Boards & Committees List

 

Law Enforcement Committee

Chair: TBD

Members: Pat Hankins, George Clemmer, Frank Waddell, Josh Kesterson, Sharron Collins, Eddie Jennings, James Randolph, Robin Quillen,  Zak Neas, Jason Cobble, Lyle Parton

 

Return to Boards & Committees List

 

Local Library Board

Chair: TBD

Members: Carla Bewley, Buddy Hawk, Beth Henbree, Ginny Kidwell, Julia Pensinger, Butch Patterson, Bobby Holt

 

Return to Boards & Committees List

 

Personnel Policies Committee

Chair: TBD

Members: Brad Peters, Dale Tucker, Robin Quillen, Frank Waddell, Butch Patterson, Eddie Jennings, Tim Shelton

Return to Boards & Committees List

Planning Commission

Chair: TBD

Members: Lyle Parton, Gwen Lilley, Stevi King, Gary Rector, Edwin Remine, Phillip Ottinger, Sam Riley, Frank Waddell, Kristin Girton. Advising members: Amy Tweed, Tim Tweed, Roger Woolsey, Mayor David Crum

Return to Boards & Committees List

Property Sales Committee

Chair: TBD

Members: Zak Neas, Lyle Parton, Eddie Jennings

 

Return to Boards & Committees List

 

Purchasing Committee

Chair: TBD

Members: Mayor David Crum, Frank Waddell, Pamela Carpenter, Lyle Parton, Tim White

 

Return to Boards & Committees List

 

Range Oversite Committee

Chair: TBD

Members: Mayor David Crum, Terry Cannon, Pat Hankins, Jerry Strom, Dick Fawbush, James Randolph, Cynthia Painter, Tommy Whitehead

 

Return to Boards & Committees List

 

Regional Library Board

Chair: TBD

Members: Rebecca Booker, Julie Pensinger

 

Return to Boards & Committees List

 

Regional Solid Waste

Chair: TBD

Members: Tim Armstrong, Mark Benko, Jennifer Reynolds, Neil G’Fellers, Brad Peters, Sarah Webster, Robert Bird, John Waddell, Joel Hausser

 

Return to Boards & Committees List

 

Road and Highway Committee

Chair: TBD

Members: George Clemmer, Frank Waddell, Pamela Carpenter, Zak Neas, Robin Quillen, Butch Patterson, Tim White

 

Return to Boards & Committees List

 

Solid Waste Committee

Chair: TBD

Members: Lyle Parton, Brad Peters, Robin Quillen, Wade McAmis, Frank Waddell, Pamela Carpenter, Paul Burkey

 

Return to Boards & Committees List
Board of Zoning Appeals
Chair: TBD

Members: Maybrey G’Fellers, Zak Neas, Beth Douthat, John Waddle, Robert Wilhoit, Jason Smith, Holly Brooks

 

 

Return to Boards & Committees List

Font Resize